Drugi trening JSTE: Kraków, kwiecień 2018

Drugie spotkanie szkoleniowe oraz wizyty studyjne w ramach projektu „SURVIVE – Strategia przetrwania małych i średnich przedsiębiorstw w sytuacjach kryzysowych”, należącego do Akcji 2 programu Erasmus+, miały miejsce w dniach 23–27 kwietnia 2018 w Krakowie pod nazwą: „Liderzy sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Rozwiązywanie problemów w MśP.”

Za stronę organizacyjną spotkania odpowiadała polska fundacja Euro-Idea, a udział wzięły organizacje partnerskie projektu: Portugalia (Epralima – Arcos de Valdevez), Hiszpania (Fundation Trabajadores Siderurgia Integral – Barakaldo w prowincji Vizcaya), Bułgaria (Bulgarian Management Association – Błagojewgrad), Włochy (Godesk – Potenza i Sharing Europe – Florencja) oraz Grecja (EEO Group – Ateny).

Wątkiem przewodnim krakowskiej wizyty studyjnej było rozwiązywanie problemów w MśP oraz spotkania z liderami sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce.

Podczas wizyty studyjnej zaprezentowano:

  • lokalnych przedstawicieli środowiska małych i średnich przedsiębiorstw z sektora informatycznego oraz społecznego, które odniosły sukces na rynku: Justynę oraz Artura Kinaszów z bistro GotuJemy oraz Martę Bradshaw i Katarzynę z Eataway.
  • sposoby zarządzania MśP;
  • mechanizm wdrażania innowacji i konkurencyjnych produktów (design thinking);
  • kompetencje kadry oraz specyfikę sektora informatycznego i społecznego.

Aby poznać tajemnicę sukcesu firm, które w okresie kryzysu potrafią przezwyciężyć trudności i przetrwać, nierzadko wykorzystując trudny moment na poszerzenie swoich rynków i zwiększenie obrotów, polski organizator spotkania zaproponował szkolenie z Design Thinking. Prowadzący spotkanie Krzysztof Ożóg zwrócił uwagę na znaczenie tego procesu zwłaszcza na poziomie korporacji, skupiając się na etapach poszukiwania rozwiązań i ich i testowania.

Złożono również wizytę studyjną w Bistro GotuJemy, przedsiębiorstwie społecznym, które wyróżnia się przygotowywaniem zdrowych posiłków z produktów nabywanych u lokalnych rolników. Ta koncepcja rozprzestrzenia się w Polsce na cały rynek usług gastronomicznych.

Partnerzy mieli również okazję obejrzeć prezentację innej firmy, która postawiła na wyjątkowo oryginalny pomysł. Platforma internetowa Eataway skupia z jednej strony osoby z pasją do gotowania, które chcą gościć pod swoim dachem innych ludzi, z drugiej – chętnych, aby zapłacić za taką usługę i miło spędzić czas. Platforma stwarza możliwość poznawania nowych osób, nierzadko z odmiennych kultur, dzielenia się tradycjami kulinarnymi i wspólnego biesiadowania.

Szkolenie i wizyty studyjne zostały bardzo pozytywnie ocenione przez uczestników spotkania, ze względu na poszerzenie ich wiedzy o nowe innowacyjne koncepcje prowadzenia biznesu.

Przedstawiono również ostateczny plan kolejnego spotkania, tym razem organizowanego przez Fundation Trabajadores Siderurgia Integral w hiszpańskim mieście Walencja w dniach 10 i 11 lipca, a potem kolejnego w dniach 3–7 września.

Tutaj można zapoznać się z PORZĄDKIEM SPOTKANIA, E-BOOK (Part I), EBOOK (Part II).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *